Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

ISO 14001 og ISO 9001 opdateres i 2026

ISO 14001 og ISO 9001 opdateres i 2026 Foto: Colourbox
Jan Stormer
ESG-rådgiver Jan Stormer
Torsdag 22. januar 2026
De nye versioner af ISO-standarderne udkommer i april og september 2026. Ændringerne i ISO 14001 er begrænsede og præciserer primært krav og struktur. Virksomheder får tre år til at overgå til de nye standarder.

ISO-standarderne for kvalitet (ISO 9001) og miljøledelse (ISO 14001) bliver opdateret i 2026. ISO 14001:2026 forventes offentliggjort den 15. april, mens ISO 9001:2026 efter planen udkommer i september.

Ændringerne i ISO 14001 er ikke grundlæggende i forhold til de ændringer der blev indført i 2015, men de præciserer kravene og gør strukturen klarere. Sproget er strammet op, og Annex A er udbygget, så tolkningen af kravene bliver mere tydelig.

Flere webinarer om de nye standarder

Der er tre års overgangsperiode, når de nye standarder udkommer. Det er oplagt at opdatere sit certifikat i forbindelse med en recertificeringsaudit, men det er også muligt at gøre det i forbindelse med en periodeaudit. Det skal man aftale med virksomhedens certificeringsorgan.

Hvis virksomheden allerede arbejder aktivt med sit miljøledelsessystem og holder det opdateret, vurderes ændringerne ikke at kræve større tilpasninger.

Flere certificeringsorganer tilbyder webinarer om de nye standarder, og GRAKOM anbefaler, at man deltager for at få et overblik over ændringerne. GRAKOM kan også hjælpe med at vurdere, om der er behov for justeringer i virksomhedens ledelsessystem, eksempelvis i forbindelse med intern audit.

GRAKOMs ESG-afdeling kan kontaktes her.

Vil du vide mere om hvad GRAKOM kan hjælpe med inden for ISO-systemer, kan du finde oplysningerne her: Ledelsessystemer - GRAKOM

Læs også
Til februar samles landets dygtigste wrappere i Herning for at dyste om danmarksmesterskabet. Konkurrencen afvikles under Motorshowet i Herning, hvor publikum kan følge deltagerne tæt, møde den danske verdensmester, som også stiller op, og selv prøve kræfter med at wrappe.
”Jeg tror, at man enten skal forblive et lille bureau og samtidig være megaspecialiseret eller også skal du være mellemstor eller større - hvis du vil levere fullservice bureauydelser til annoncørerne. De små og bredere bureauer vil forsvinde." Sådan siger CEO i Calibrate, Heinrich Thomsen. Han og CEO i Peytz, Laust Jørgensen, fortæller om, hvorfor de er gået sammen med hinanden og med bureaugruppen iO.