Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

EU-lovgivning udfordrer både små og store i den grafiske branche

EU-lovgivning udfordrer både små og store i den grafiske branche Esben Mols. Foto: Thomas Steen Sørensen, Colorrange
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Tirsdag 04. marts 2025
Med krav som skovrydningsforordningen og ESG-dokumentation på dagsordenen vokser presset på både små og store virksomheder. Lasertryks erfaring viser, at lovgivningen kan skabe administrative byrder, der risikerer at hæmme branchen.

Ledere i grafiske virksomheder står over for en række udfordringer i forbindelse med de nye EU-krav, der kommer i en lind strøm i disse år. Det er især love og direktiver, der vedrører miljø og klima, men også andre krav ift. transparens og sikkerhed er på dagsordenen.

Også hos Lasertryk oplever man arbejdet med at leve op til EU-lovgivning som ressourcekrævende, fortæller CEO Esben Mols Kabell.

 ”Vi har lige ansat vores tredje medarbejder, der lige som de andre to kun beskæftiger sig med at sørge for, at vi overholder alle love, regler og standarder. Al den lovgivning, der kommer fra EU, er enormt ressourcekrævende. Jeg tænker, det må være svært for små virksomheder at overholde loven. Det er ret tungt at arbejde med.”

Esben Mols fortsætter:

”Jeg talte for nylig med en direktør fra et mellemstort trykkeri med 30 ansatte. Direktøren sad selv med ESG-dokumentation, og han brugte halvdelen af sin tid på det. Han kunne ikke se, hvem han skulle give opgaven til, fordi den er så bred. Den tid kunne han bruge på mange andre vigtige ting.”

ESG-arbejdet på bestyrelsens bord

Arbejdet med ESG er selvfølgelig vigtigt, ikke kun pga. lovkrav, men også fordi kunderne stiller krav til virksomhedernes miljøaftryk. Hos Lasertryk har arbejdet med ESG da også været oppe på bestyrelsesniveau, hvor bestyrelsesformanden havde indkaldt til et ESG-seminar, som han selv holdt oplæg om for resten af bestyrelsen.

Kapitalfonden bag Scandinavian Print Group (der ejer Lasertryk) udgiver en omfangsrig ESG-rapport på op imod 800 sider, som hvert enkelt selskab i koncernen skal bidrage til. Lasertryks andel udgør omkring 30 sider.

”Det er et digert værk, som vi kun bruger internt, men der bliver lagt virkelig meget arbejde i den. I forbindelse med vores strategiproces blev der opstillet en række målsætninger for vores ESG-arbejde. De mål indgår i rapporten, og så laver vi en årlig opfølgning på, hvilke tiltag og initiativer vi har taget for at minimere vores påvirkning på miljø og klima,” siger Esben Mols Kabell.

Bureaukratisk lovgivning

Selvom man hos Lasertryk altså arbejder intenst med ESG-området, er Esben Mols Kabell alligevel ikke fuldt ud begejstret for de nye love og regler.

”EU-lovgivningen er kompleks og bureaukratisk. Fx skabte den nye skovrydningsforordning (EUDR), som endte med at blive udsat, forvirring, og det påvirker hele vores leverandørkæde. Man kan godt blive lidt træt og synes, at de ikke tænker tingene ordentligt igennem i EU. De bliver nødt til at få styr på alt det praktiske omkring ny lovgivning, inden de implementerer den.”

Det ville ifølge Esben Mols Kabell være bedre, hvis markedet selv regulerede spillereglerne:

”Der findes gode løsninger på markedet. Fx Svanemærket, som er en af de certificeringer, vi har. Vi har mange certificeringer, fordi kunderne kræver det, og det synes jeg, er fint. Jeg vil gerne anbefale, at man bruger certificeringer, men jeg synes, at kravene skal komme fra markedet og ikke fra EU.”

Et tiltag fra markedet, som Esben Mols fremhæver, er GRAKOMs grafiske CSR-kodeks (som nu er opdateret til Grafisk ESG-kodeks, red.).

”Her har du et kodeks, der bygger på UN Global Compact. Man skriver under på, at man overholder en række ting. Selvom det ikke er reelle krav, sender man et signal til markedet om, at man forventer, at ens leverandører lever op til disse krav. Det er meget mere ukompliceret end en lang rapport”.

Udfordring for små virksomheder

Det er især et problem for mindre virksomheder at skulle leve op til lovgivningen, fordi man ikke kan fordele omkostningerne ud over mange kunder.

”Det er klart en udfordring for små virksomheder, for selvom de måske er friholdt i længere tid fra at leve op til fx EUDR, så tænker politikerne ikke over, at det ikke ændrer noget, hvis de små virksomheder har store virksomheder som kunder. Så skal de stadig kunne give dokumentation for at være underleverandører.”

Esben Mols Kabell fortsætter:

”Jeg tror, det kan blive et ret stort problem for små virksomheder, at de skal bruge ressourcer på de love og regler, der kommer buldrende. Det kan jo nærmest halvere deres overskud, hvis de bliver nødt til at ansætte folk til at styre ESG-dokumentationen.”

For branchen som helhed tror Esben Mols Kabell, at det skaber pres på den konsolidering, der i forvejen har været i markedet i mange år.

Certificeringer skaber transparens

Selvom certificeringer stiller krav til mindre virksomheder, er det en god måde at skabe transparens og imødekomme kundekrav, mener Esben Mols Kabell. Men de er også en økonomisk byrde og skal fornys hvert år, hvilket kræver kontinuerlig opmærksomhed og ressourcer.

”Vi kan mange ting selv, fordi vi er så store, men man kan med fordel bruge fx GRAKOMs konsulenter til rådgivning og til at auditere certificeringerne, det gør vi fx med vores Svanemærke. Det har vi gjort i omkring 15 år, og det er vi godt tilfredse med.”

Artiklen blev første gang bragt i GRAKOMs magasin: Kommunikationsindustrien 1/2024.

Læs også
Det tryk, man opnår med en tilbudsavis, kan man ikke opnå digitalt, siger produktionschef med 40 års erfaring. Hun mener, at de trykte tilbudsaviser har mange år foran sig. Til gengæld mener hun, at ledelsen af unge medarbejdere udgør en betydelig udfordring.
Med salget af Aller Tryk til Stibo Complete, stiller Aller Media Nordic skarpere på kerneforretningen.