Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Elever må arbejde under lønkompensationsordning

Elever må arbejde under lønkompensationsordning
Anders Mosumgaard
Uddannelsespolitisk chef Anders Mosumgaard
Mandag 30. marts 2020
Virksomheder kan få lønkompensation for elever, selvom de ikke er hjemsendt.

 

Elever er omfattet af muligheden for lønkompensation. Virksomheden kan få lønkompensation, selvom eleven ikke er hjemsendt, og eleven tæller stadig med i andelen af medarbejdere, som hjemsendes. Elever der er omfattet af ordningen, må derfor fortsat gerne arbejde på virksomheden i perioden med lønkompensation.

Det er en forudsætning, at eleven modtager sin normale løn, og at virksomheden i øvrigt er omfattet af de øvrige regler for lønkompensation. Hvis eleven er i prøvetid, så suspenderes prøvetiden i perioden, hvor virksomheden modtager lønkompensation.

Virksomheden skal fortsat leve op til sit uddannelsesansvar, og tilskuddet for elever er 90 pct. af lønnen i praktikperioden, også for elever, der samtidig er funktionærer.

Se GRAKOMs vejledning om lønkompensationsordningen.

 

 

Læs også
Miljøministeriet anslår, at en regning på 1,6 mia. kr. ud af i alt 3,1 mia. kr. ender hos forbrugerne, når producentansvaret for emballage træder i kraft 1. oktober. Flere virksomheder advarer om en voldsom ”dobbeltregning”, der kan belaste både forbrugere og erhvervsliv.
Google har fået en bøde på 2,95 mia. euro for at misbruge sin dominerende stilling på onlinereklamemarkedet. EUs konkurrencemyndighed vurderer, at kun et frasalg kan sikre, at Google kan ophøre med den ulovlige adfærd.