Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

DM i Skills 2021 er aflyst

DM i Skills 2021 er aflyst DM i Skills i 2021 er blevet aflyst på grund af corona. Næste gang bliver derfor i 2022.
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 24. september 2020

DM i Skills i 2021 er blevet aflyst på grund af corona. Næste gang bliver derfor i 2022.

Danmarksmesterskaberne i en lang række håndværks-, service- og industrifag, heriblandt de grafiske fag, der efter planen skulle gennemføres i Fredericia i februar 2021, bliver aflyst på grund af corona-situationen.

”Det er med meget et meget tungt hjerte, at vi må træffe denne beslutning. Men tiden er desværre ikke til den slags kæmpe-events, og vores første prioritet er naturligvis sikkerheden for både deltagere og publikum. Derfor bliver vi nødt til at aflyse DM i år. Men vi kommer stærkt tilbage allerede i 2022, siger Jesper Juul Sørensen, formand for SkillsDenmark i en pressemeddelelse.

DM i Skills har været afholdt 10 gange. Seneste gang var i januar i år i Bella Centret, hvor en elev fra Kailow vandt for tredje gang.

Læs også
Virksomheder kan forberede sig på nye krav til løngennemsigtighed, selvom den danske lovgivning endnu ikke er på plads. EU-direktivet skal være implementeret i juni 2026.
Lovgivning, forbrugeradfærd og designtrends var på dagsordenen, da Emballagedagen 2025 samlede rekordmange aktører fra hele emballageværdikæden. Dagen bød på konkrete eksempler, ny viden og opfordringer til at bruge data og emballage mere strategisk.