Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Visse engangsplastprodukter bliver forbudt at markedsføre

Visse engangsplastprodukter bliver forbudt at markedsføre
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Onsdag 23. juni 2021
Se de produkter her, som Miljøministeriet gør ulovlige at markedsføre fra 3. juli i år.

Miljøministeriet forbyder fra 3. juli i år at markedsføre en række engangsplastprodukter, der ikke er beregnet til at blive genbrugt.

I bekendtgørelsen nævnes specifikt de engangsplastprodukter, som erhvervsdrivende ikke må markedsføre. Det drejer sig om følgende:

Vatpinde og sugerør med mindre de er til medicinsk udstyr; bestik, tallerkner, rørpinde til drikkevarer, pinde til balloner. Samt følgende produkter af ekspanderet polystyren: fødevarebeholdere (takeaway), drikkevarebeholdere, drikkebægre.

Desuden må man ikke markedsføre produkter fremstillet af oxonnedbrydelig plast.

Produkter skal mærkes
I Miljøministeriets bekendtgørelse er der samtidig krav om at følgende engangsplastprodukter skal mærkes: Hygiejnebind, tamponer, vådservitetter, tobaksvarer med filtre og drikkebægre.

Se bekendtgørelsen her

Læs også
EUDR træder i kraft ved udgangen af 2026. Kravene er blevet justeret flere gange.Her er webinarer, der giver overblik over reglerne, og GRAKOMs webinar er særligt rettet mod grafiske virksomheder.
Simon Manley Jokumsen fik en flot tredjeplads og Filip Sørensen, den regerende verdensmester, var glad for at deltage, selvom han ikke kom på podiet.