Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Virksomheder kan få problemer med medarbejderfotos

Virksomheder kan få problemer med medarbejderfotos
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Fredag 04. februar 2022
Hvis en virksomhed bruger medarbejderne i markedsføringsøjemed, skal man være opmærksom på, at det kan blive nødvendigt at trække markedsføringsmaterialet tilbage.

Det kan være nærliggende at bruge medarbejderne som modeller, når virksomheden skal tage billeder eller optage en video til markedsføringsbrug.

Det vil som udgangspunkt kræve medarbejderens samtykke, men selvom det er både nemt og billigere end at bruge professionelle modeller, er det ikke nødvendigvis den bedste løsning.

I december udtalte Datatilsynet kritik af en apoteker, der brugte et foto af en fratrådt medarbejder i en markedsføringsvideo, der havde til formål at skaffe elever til apoteket. Datatilsynet påbød apotekeren om at slette de frekvenser i videoen – som lå på Facebook - hvor den tidligere medarbejder var synlig.

Baggrunden for kritikken var, at brugen af billedet ifølge Datatilsynet krævede samtykke, hvilket der ikke forelå, og i det omfang der eventuelt måtte have været samtykke, var samtykket trukket tilbage.

”Vi anbefaler altid, at man bruger modeller i stedet for medarbejdere, så er man på den sikre side, og risikerer ikke, at man skal trække markedsføringsmateriale tilbage,” siger GRAKOMs jurist, Christian Jensen.

Se mere om sagen her (under log-in).

Læs også
BureauNøgletal 2026 udkommer i næste uge. Her kan du allerede se de tre største bureauer inden for hver bureautype og listen over de 10 største bureauer samlet set. Spring Family, der er medlem hos Creative Club, der er en del af GRAKOM, er med på top10-listen.
GRAKOMs næstformand Thomas Søby bruger sin plads i DMJX’ bestyrelse på at sikre, at de grafiske og produktionsrettede uddannelser følger virksomhedernes behov. Samtidig vil han skabe mere kontakt mellem de studerende og virksomhederne gennem projekter, jobmuligheder og oplysning om legater.