Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Vildledende tilbud på dealsite

Onsdag 20. januar 2016

Dealsitet Dagens Bedste ApS udbød i sommeren 2014 et tilbud på 249 kr. for en to-retters menu for to personer på Cafe Frederik ApS beliggende på Nørrebro i København. Normalprisen var ifølge dealsitet 498 kr., hvorfor der blev reklameret med, at forbrugerne kunne spare 50 % i forhold til normalprisen.


På Cafe Frederiks eget menukort var prisen derimod fastsat til 396 kr. Forbrugerombudsmanden vurderede på den baggrund, at normalprisen, der stod på dealsitet, var vildledende.

Markedsføringslovens § 3 forbryder erhvervsdrivende at bruge vildledende eller urigtige oplysninger i markedsføringen, hvis det er egnet til mærkbart at forvride forbrugernes økonomiske adfærd.

Forbrugerombudsmanden har nu politianmeldt begge virksomheder.

Læs mere om prismarkedsføring i Grakoms markedsføringsretlige vejledning her.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 19. januar 2016.

Læs også
LaserTryk.dk har de seneste år styrket samarbejdet mellem marketing og salg for at gøre det lettere at skabe relevante kundedialoger, styrke kundeoplevelsen og sikre, at hverken nye eller eksisterende kunder bliver overset.
Hos J&CO begynder salgsarbejdet længe før den første kontakt til kunden. Data fra CVR og digital målretning bruges til at finde emnerne. Derefter følges der op på emnerne. Når kunden er inde, tager et fast flow over, hvor service, opfølgning og mersalg er bygget ind i processen. Samtidig er sponsorering og relationer en vigtig del af forretningsstrategien.