Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Værdig til en kongelig bogreol

Torsdag 22. december 2016

Trap Danmark er verdens mest omfattende beskrivelse af en nation. Den 1. udgave er helt tilbage fra 1858, og den 6. udgave udkommer løbende i årene 2015-2020 både som bogværk og digitalt.

De 34 bind dækker Danmark inden for alt fra geologi til arkitektur og erhvervsliv.

Særligt ét eksemplar af hvert bind bliver der kæret for: Det, der skal stå hos Trap Danmarks protektor, Kronprins Frederik.

UDKOM har taget et kig ind i værkstedet hos Bogbinderiet Aarhus med indehaver Lars Hedegaard. [fact]

BOGBINDERIET AARHUS

|

Etableret i 1992 af bogbinder Lars Hedegaard

|

Laver indbindinger af tidsskrifter og bøger til primært videnskabelige biblioteker, firmabiblioteker og offentlige arkiver.

|

Første udgave af Statistisk-topographisk Beskrivelse af Kongeriget Danmark, siden kendt som Trap Danmark, var forfattet af kabinetssekretær Jens Peter Trap. Værket udkom i perioden 1856 til 1860.

Flere Grakom-medlemmer er involveret i projektet. Herunder Imperiet (layout) og Narayana Press (Repro).[/fact]


Læs og se hele artiklen i UDKOM 06

Læs også
Vinderne af Intergrafs Young Talent Award 2025 peger på innovation, digital synlighed og bæredygtighed som nøgleelementer, hvis den grafiske branche vil gøre sig interessant for unge.
Et borgerforslag om at fjerne momsen på fysiske bøger er netop nu i gang med at samle underskrifter. Samtidig har Venstre meldt ud, at partiet støtter anbefalingen fra Kulturministeriets arbejdsgruppe om at afskaffe bogmomsen. GRAKOM opfordrer sine medlemmer til at bakke op om borgerforslaget.