Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Undersøgelse om robotteknologi i den grafiske branche

Undersøgelse om robotteknologi i den grafiske branche
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Mandag 23. marts 2026
GRAKOM opfordrer medlemmer til at deltage i en ny undersøgelse, der skal belyse brugen af robotteknologi.

En ny undersøgelse skal give et billede af, hvordan robotteknologi bruges i den grafiske branche. Derudover vil undersøgelsen vise, hvilke udfordringer og muligheder der opstår i takt med automatisering.

GRAKOM opfordrer medlemmer til at deltage i undersøgelsen, så vi kan få belyst, hvordan robotteknologi allerede anvendes, hvilke planer virksomheder har, og hvilke praktiske erfaringer der findes.

Undersøgelsen, der laves af Keypoint Intelligence, omfatter også årsager til, at nogle virksomheder tager teknologien i brug, og hvorfor andre ikke gør.

Spørgeskemaet tager cirka 15 minutter at udfylde, og som tak får respondenter et gavekort til Amazon på 70 euro.

Du kan deltage her.

Læs også
Der mangler fortsat svar på, hvordan virksomheder konkret skal dokumentere, at de overholder PPWR’s PFAS-krav til fødevarekontaktmaterialer, som gælder fra 12. august 2026. Se opdateret indhold i GRAKOMs vidensbank.
HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst. Kurserne handler om henholdsvis falsning og offsettryk.