Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

To faglige kurser for grafiske medarbejdere til september 2026

To faglige kurser for grafiske medarbejdere til september 2026
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 02. juli 2026
HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst. Kurserne handler om henholdsvis falsning og offsettryk.

HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser i september 2026 for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst og dermed har ret til støtte fra Den Grafiske Kompetenceudviklingsfond.

Det ene kursus handler om falsning, hvor man kombinerer grundlæggende teori med praktisk træning og demonstration på forskellige falsemaskiner. Deltagerne arbejder bl.a. med indstilling, valg af falseløsninger og fejlfinding.

Det andet kursus handler om offsettryk. Her er indholdet koncentreret om grundlæggende teori om offsettryk og praktisk træning på Heidelbergs Speedmaster XL 106-8. Deltagerne kommer bl.a. omkring farvestyring, fugtevand, valser, lak-enheder, aniloxvalser og vendetrykspresser.

”Der er meget få faglige kurser, så GRAKOM støtter fuldt ud, at HK i samarbejde med Heidelberg udbyder disse kurser,” siger uddannelseschef i GRAKOM, Anders Mosumgaard.

Her er links til kurserne:

Offsettryk kursus i Heidelberg

Bogbinderkursus i falsning i Heidelberg

Læs også
Techcollege besøger i disse dage FGU-skoler rundt omkring i landet for at gøre flere unge opmærksomme på uddannelserne inden for grafisk produktion. Virksomhederne kan hjælpe ved at skabe kontakt til de unge i deres lokalområde, siger virksomhedskonsulent Carsten Kristiansen.
AI er ikke længere kun et emne på konferencer. Teknologien har fået en udbredt anvendelse mange steder i produktionen, bl.a. til produktionsplanlægning, optimering og forebyggende vedligehold. Det oplevede GRAKOMs bestyrelsesformand, Jesper Jungersen, på en international konference og under virksomhedsbesøg hos trykkerier i Korea.