Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Tag med i skoven og bliv klogere på bæredygtigt skovbrug

Tag med i skoven og bliv klogere på bæredygtigt skovbrug
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Tirsdag 24. maj 2022
PEFC inviterer til en dag i skoven, hvor man får indblik i, hvad et PEFC-certificeret produkt indebærer.

PEFC inviterer til en dag i skoven, hvor man kan få et indblik i, hvad bæredygtig skovforvaltning betyder i praksis, og hvordan man kan få glæde af PEFC-certificeringen i sin virksomhed.

Der er i alt tre skovture: En på Sjælland, En på Fyn og en i Jylland, og udover, at man bliver klogere på, hvad det er et PEFC-certificeret produkt egentlig indebærer, er der også mulighed for at nyde en øl og en sandwich i flotte omgivelser.

Skovturene finder sted:

7/6                   Silkeborg, Midtjylland: Salten Langsø Skovadministration A/S

13/6                 Faaborg, Fyn: Holstenshuus 

20/6                 Køge, Sjælland: Gammel Kjøgegaard 

Læs mere og tilmeld dig her.

Læs også
Miljøministeriet anslår, at en regning på 1,6 mia. kr. ud af i alt 3,1 mia. kr. ender hos forbrugerne, når producentansvaret for emballage træder i kraft 1. oktober. Flere virksomheder advarer om en voldsom ”dobbeltregning”, der kan belaste både forbrugere og erhvervsliv.
Google har fået en bøde på 2,95 mia. euro for at misbruge sin dominerende stilling på onlinereklamemarkedet. EUs konkurrencemyndighed vurderer, at kun et frasalg kan sikre, at Google kan ophøre med den ulovlige adfærd.