Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Sustainability, Green Marketing & Media in the Creative Industry

Tirsdag 09. juni 2015
Grafisk Arbejdsgiverforening deltager i et nyt EU-projekt om CSR inden for den grafisk branche.

Formål

Projektets vigtigste mål er at skabe viden og opmærksomhed om CSR i den grafiske branche. Der skal skabes forretningsmæssig forståelse for, hvorfor det er vigtigt, at alle aktører i den grafiske værdikæde skal arbejde strategisk med CSR.
Der vil blive udviklet målrettede uddannelses- og undervisningsmaterialer om temaet CSR og grøn markedsføring. Materialet vil blive skræddersyet til behovene hos såvel studerende, som medarbejdere inden for den kreative industri – herunder den grafiske branche.

Mål

Udbrede viden om CSR og grøn markedsføring
Tilpasse materialet i forhold til lokale behov og udvikle uddannelsesmateriale til grøn markedsføring
Teste materialet samt udføre workshops og grøn markedsføringskurser (på erhvervsskoler og små/mellemstore virksomheder)
Udvikle et digitalt CSR-spil
Oversætte materialet til de forskellige nationale sprog

Deltagerlande

Holland, Spanien, Tyrkiet, Frankrig og Danmark

Deltagere fra Danmark

Grafisk Arbejdsgiverforening og Cubion

Varighed

2013-2015

Finansiering

EU's Leonardo da Vincy longlife learning programme

Kontaktperson

Michael Brochmann mbn@ga.dk
Læs også
Opgaven er at vise, hvordan print kan skabe værdi i en hyperpersonaliseret fremtid. Intergraf Young Talent Award 2026 efterlyser idéer til innovation, data-understøttede løsninger, crossmedia-integration, stærke kundeoplevelser og ansvarlig håndtering af privacy og etik.
Efter godt 40 med bibler åbner GRAKOM-medlemmet 2K/Denmark døren til en international kundebase for ikke-religiøse produkter. Nøglen er et strategisk samarbejde med Westchester Publishing Services.