Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Stor interesse for konference om automatisering

Christian Bendix
Redaktør Christian Bendix
Onsdag 04. juli 2018
Kan det betale sig at investere i automatisering? Hvor fleksible er de nyeste robotter? Hvordan optimerer man sine processer?

Spørgsmålene var mange, da Grakom og Medit Consult i sidste måned inviterede på konference om automatisering, og de 70 deltagere vidnede om, at det er et emne, der lægger mange i branchen på sinde.

"Vi har meget manuelt arbejde i produktionen og en del løft. Så det er rigtigt interessant at se, hvor hurtigt udviklingen går inden for robotter,” sagde Inge Schrøder, der er produktionschef hos Damgaard Jensen.

Blandt talerne var Dr. Rainer Prosi fra Heidelberg, Mikkel Viager, ekspert i disruptive teknologier samt Allan Høgholm Jørgensen fra Elopak.

I denne video fra Inkish TV kan du høre Grakoms adm. direktør Thomas Torp fortælle, hvorfor netop automatisering er så vigtigt for de danske grafiske virksomheder.

 

Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.