Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Stor interesse for konference om automatisering

Christian Bendix
Redaktør Christian Bendix
Onsdag 04. juli 2018
Kan det betale sig at investere i automatisering? Hvor fleksible er de nyeste robotter? Hvordan optimerer man sine processer?

Spørgsmålene var mange, da Grakom og Medit Consult i sidste måned inviterede på konference om automatisering, og de 70 deltagere vidnede om, at det er et emne, der lægger mange i branchen på sinde.

"Vi har meget manuelt arbejde i produktionen og en del løft. Så det er rigtigt interessant at se, hvor hurtigt udviklingen går inden for robotter,” sagde Inge Schrøder, der er produktionschef hos Damgaard Jensen.

Blandt talerne var Dr. Rainer Prosi fra Heidelberg, Mikkel Viager, ekspert i disruptive teknologier samt Allan Høgholm Jørgensen fra Elopak.

I denne video fra Inkish TV kan du høre Grakoms adm. direktør Thomas Torp fortælle, hvorfor netop automatisering er så vigtigt for de danske grafiske virksomheder.

 

Læs også
Vinderne af Intergrafs Young Talent Award 2025 peger på innovation, digital synlighed og bæredygtighed som nøgleelementer, hvis den grafiske branche vil gøre sig interessant for unge.
Et borgerforslag om at fjerne momsen på fysiske bøger er netop nu i gang med at samle underskrifter. Samtidig har Venstre meldt ud, at partiet støtter anbefalingen fra Kulturministeriets arbejdsgruppe om at afskaffe bogmomsen. GRAKOM opfordrer sine medlemmer til at bakke op om borgerforslaget.