Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Stilstand i salget for kommunikationsdesign og grafisk design

Fredag 16. december 2016

Omsætningen inden for kommunikationsdesign og grafisk design står stille i årets første ni måneder sammenlignet med sidste år. Det sker ellers efter et stærkt første halvår, men en lav omsætning i 3. kvartal trækker salget for årets første tre kvartal ned.

Det samlede salg fra fotografiske virksomheder fra januar til september lander i år på 1.587 mio. kr., hvilket er præcis samme beløb som sidste år.

Stagnationen i omsætningen sker efter en længere periode med stigende omsætning. Vækstpausen er derfor ikke umiddelbart et faresignal eller et signal om en vending i omsætning. Derimod varsler stilstanden nok snarere, at man er ved at finde et naturligt niveau for omsætningen. Det sker på trods af, at en række beslægtede brancher netop nu oplever fremgang, samtidig med at fremgang i økonomien burde tilsige vækst i omsætningen.


Med til historien hører dog, at kommunikationsdesign og grafisk design har haft et noget andet udviklingsforløb end tilsvarende brancher. Således har de seneste fem år som nævnt budt på en pæn fremgang i branchen. Fremadrettet kan der nok forventes en lidt mere afdæmpet vækst i forhold til de tidligere år.

Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.