Søg støtte fra Innovationspuljen
Torsdag 07. august 2025
Der kan søges til både trykte og internetbaserede nyhedsmedier. Deadline er allerede den 3. september 2025.
Medienævnet har netop åbnet for ansøgninger til at søge støtte fra Innovationspuljen. Der kan søges støtte til etablering af nye nyhedsmedier og til udvikling af eksisterende nyhedsmedier.
Man kan søge støtte til både trykte og internetbaserede nyhedsmedier.
Der er allerede deadline for ansøgninger den 3. september kl. 14.00.
Læs også
FESPA 2026 slutter i dag efter fire dage med høj aktivitet og det højeste antal udstillere siden corona-årene. Der blev vist nyheder inden for digital storformat, tekstiltryk og skilte samt inden for nye vækstområder som digital emballageproduktion.
Bates' kreative direktør ser AI som et effektivt værktøj i bureauernes udviklingsfase, men advarer mod at bruge det ukritisk i den kreative kommunikation. Han ser da også flere brands vælge det håndlavede og menneskeskabte som modtræk.