Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Søg støtte fra Innovationspuljen 2025

Søg støtte fra Innovationspuljen 2025
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Tirsdag 10. december 2024
Nu kan der søges støtte for 2025 fra Innovationspuljen. Puljen er til at etablere og udvikle nyhedsmedier.

Med den første ansøgningsrunde i 2025 kan der i Innovationspuljen søges om projektstøtte til etablering af nye nyhedsmedier og projektstøtte til udvikling af eksisterende nyhedsmedier.

Støtten kan søges af trykte nyhedsmedier, skrevne internetbaserede nyhedsmedier og nyhedsmedier, der har levende billeder, lyd mv. som nyhedsindhold. Det skriver Slots- og Kulturstyrelsen i en pressemeddelelse. 

Innovationspuljen kan søges to gange om året. Deadline for denne første ansøgningsrunde er den 7. januar 2025 kl. 14.00.Anden ansøgningsrunde for 2025 åbner den 6. august 2025.

Her er link til ansøgningskriterier samt til at søge støtten

Læs også
Digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen har i flere omgange udtalt, at de omfattende GDPR-regler hæmmer innovation og konkurrenceevne for virksomheder. Nu er hun klar til at fjerne de overflødige regler inden for databeskyttelse, og hun vil gerne have input fra de danske virksomheder. GRAKOM ser positivt på initiativet. 
Det er ifølge GRAKOM et positivt første skridt, at EU-Kommissionen har præciseret kravene og simplificeret EUDR-forordningen, men det er ikke nok, skriver GRAKOMs rådgivningschef Per Kaae Hansen.