Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Skattefradrag bør ikke kun gælde aviser

Skattefradrag bør ikke kun gælde aviser Mona Juul, formand for Det Konservative Folkeparti
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 11. juni 2026
Formand for Det Konservative parti Mona Juuls foreslår i sin grundlovstale et skattefradrag avishold. GRAKOM mener, at forslaget bør udvides.

Formand for Det Konservative Folkeparti, Mona Juul, foreslog i sin grundlovstale et skattefradrag for avishold med det formål at styrke borgernes adgang til troværdig information og den demokratiske samtale.

Det fik Danske Medier til at gå ud med et alternativ, nemlig afskaffelsen af momsen.

Danske Medier foreslår en platformsneutral nulmoms for alle publicistiske medier, der er underlagt medieansvarsloven.

GRAKOMs adm. direktør Søren Stemann Beck synes, at begge forslag er positive. Han hælder mest til Danske Mediers forslag, netop fordi at de inddrager alle medier, også magasiner og ugeblade, som forslaget umiddelbart læses, og dermed understøtter det demokratiet at give borgerne adgang til redigerede, journalistiske medier uanset platform.

Hvis Danske Mediers forslag ikke kan lade sig gøre, bakker han op om Mona Juuls forslag, dog med følgende tilføjelse, der breder forslaget ud:

"Det er langt fra givet, at danskerne finder relevant og troværdig information i dagblade alene. Mange orienterer sig i dag gennem andre journalistiske medietyper. For en del kan det lige så godt være i et magasin eller i et ugeblad,” siger Søren Stemann Beck.

Derfor peger han på, at det afgørende kriterium for politisk støtte bør være indholdets tilblivelse og redaktionelle ansvar, ikke mediets format.

” Så længe det er produceret af uddannede journalister og underlagt redaktionelle standarder, bør medietypen ikke være afgørende,” siger Søren Stemann Beck, og tilføjer, at det ikke bør være politikerne, der definerer præcis, hvilke medier borgerne henter deres information fra.

Søren Stemann Beck kommer derfor med en direkte opfordring til Mona Juul:

”Bred gerne forslaget ud til flere medietyper, hvor det afgørende er, at indholdet er journalistisk produceret og ikke er baseret på algoritmer, der risikerer at forstærke misinformation.”

 

 

 

Læs også
Få uger før PPWR træder en række PPWR-krav i kraft, mangler virksomhederne i både Danmark og resten af EU fortsat klarhed om dokumentation og vejledning. Derfor har GRAKOM skrevet til miljøministeren og bedt om en teknisk udsættelse af de krav, der kræver yderligere afklaring.
Bureaubiz’ nye bureaulederundersøgelse viser, at bureauledernes forventninger til både ordretilgang, ansættelser og lønstigninger er faldet sammenlignet med samme periode i de foregående år. Dog skiller de mellemstore bureauer sig ud med de mest positive forventninger.