Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Selvstændige erhvervsdrivende får forbedrede barselsvilkår

Selvstændige erhvervsdrivende får forbedrede barselsvilkår Et flertal i Folketinget har besluttet at optage selvstændige erhvervsdrivende i barsel.dk.
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 14. januar 2021
Et flertal i Folketinget har besluttet at optage selvstændige erhvervsdrivende i barsel.dk. Dermed vil de blive omfattet af barselsudligningsordningen på det private arbejdsmarked. Som medlem af GRAKOM har man hele tiden haft mulighed for at komme med i GRAKOMs barselsordning som selvstændig.

Et flertal i Folketinget har besluttet at ændre lovgivningen om barselsudligningen på det private arbejdsmarked.

Konkret betyder det, at selvstændige erhvervsdrivende også kan blive optaget i barsel.dk.

Baggrunden for den ændrede lov er at mange selvstændige får økonomiske udfordringer, når de holder barselsorlov fra deres virksomhed.

Hos GRAKOM har selvstændige hele tiden haft mulighed for at blive omfattet af GRAKOMs barselsordning.

Det kræver blot, at man er arbejdsgivermedlem eller fullservicemedlem i GRAKOM, siger økonomichef Jens Suhm og uddyber, at det også kræver, at indehaver og eventuelle medarbejdere er i samme forsikringsklasse.

Den nye lov trådte i kraft ved årsskiftet.

Læs også
Virksomheder kan forberede sig på nye krav til løngennemsigtighed, selvom den danske lovgivning endnu ikke er på plads. EU-direktivet skal være implementeret i juni 2026.
Lovgivning, forbrugeradfærd og designtrends var på dagsordenen, da Emballagedagen 2025 samlede rekordmange aktører fra hele emballageværdikæden. Dagen bød på konkrete eksempler, ny viden og opfordringer til at bruge data og emballage mere strategisk.