Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Prognose: Flere reklamer i Danmark

Onsdag 17. august 2016

Reklamemarked

Det danske reklamemarked er på vej mod lyse tider, hvis man skal tro seneste rapport fra EACA (European Assiciation of Communications Agencies). Her spås kun Sverige, Italien og Spanien til at opleve større fremgang på de nationale reklamemarkeder. Også Frankrig, Polen og Tyskland spås relativ høj vækst på reklamemarkederne.

I den anden ende af skalaen ligger Storbritannien, hvilket skyldes Brexit-afstemningen og den uafklarede situation om Storbritanniens EU-medlemskab. Storbritannien har ofte været bannerfører for optimistiske reklameprognoser, men nu er det pessimismen, der præger billedet. EACA forventer således et væsentligt fald i reklameindtægterne i Storbritannien.

Samlet set steg den europæiske efterspørgsel efter reklametjenester i både andet og tredje kvartal i år.

Analysen omfatter virksomheder inden for tilrettelæggelse af reklamekampagner og anbringelse af reklamer i magasiner, aviser, radio og tv eller andre medier samt udformning af opsætningsanordninger og -steder.

Analysen er tilgængelig her.

Læs også
Vinderne af Intergrafs Young Talent Award 2025 peger på innovation, digital synlighed og bæredygtighed som nøgleelementer, hvis den grafiske branche vil gøre sig interessant for unge.
Et borgerforslag om at fjerne momsen på fysiske bøger er netop nu i gang med at samle underskrifter. Samtidig har Venstre meldt ud, at partiet støtter anbefalingen fra Kulturministeriets arbejdsgruppe om at afskaffe bogmomsen. GRAKOM opfordrer sine medlemmer til at bakke op om borgerforslaget.