Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Politianmeldelse af reklamer for cigaretter

Torsdag 03. november 2016



Forbrugerombudsmanden politianmelder House of Prince og 7-Eleven for ulovligt at have reklameret for cigaretter i perioden fra 2012 til marts 2016.

Det er i Danmark ulovligt at reklamere for tobaksvarer.

Forbrugerombudsmanden begrunder politianmeldelsen med, at cigaretboksene bag disken i 139 7-Eleven-butikker måtte anses som reklame på grund af deres størrelse og udformning, herunder med lys, grafik og farvesammensætning.

House of Prince og 7-Eleven har ikke villet anerkende Forbrugerombudsmandens vurdering. De er dog gået med til at ændre cigaretboksenes udseende for fremtiden.

Forbrugerombudsmandens hjemmeside - opdateret den 3. november 2016.

Læs også
LaserTryk.dk har de seneste år styrket samarbejdet mellem marketing og salg for at gøre det lettere at skabe relevante kundedialoger, styrke kundeoplevelsen og sikre, at hverken nye eller eksisterende kunder bliver overset.
Hos J&CO begynder salgsarbejdet længe før den første kontakt til kunden. Data fra CVR og digital målretning bruges til at finde emnerne. Derefter følges der op på emnerne. Når kunden er inde, tager et fast flow over, hvor service, opfølgning og mersalg er bygget ind i processen. Samtidig er sponsorering og relationer en vigtig del af forretningsstrategien.