Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Politianmeldelse af reklamer for cigaretter

Torsdag 03. november 2016



Forbrugerombudsmanden politianmelder House of Prince og 7-Eleven for ulovligt at have reklameret for cigaretter i perioden fra 2012 til marts 2016.

Det er i Danmark ulovligt at reklamere for tobaksvarer.

Forbrugerombudsmanden begrunder politianmeldelsen med, at cigaretboksene bag disken i 139 7-Eleven-butikker måtte anses som reklame på grund af deres størrelse og udformning, herunder med lys, grafik og farvesammensætning.

House of Prince og 7-Eleven har ikke villet anerkende Forbrugerombudsmandens vurdering. De er dog gået med til at ændre cigaretboksenes udseende for fremtiden.

Forbrugerombudsmandens hjemmeside - opdateret den 3. november 2016.

Læs også
GRAKOMs adm. direktør, Carina Christensen skal være rektor for Designskolen Kolding
Gyldendal har lanceret Gyldendals Læsedyst – en landsdækkende konkurrence for 7.-10. klasser, der skal styrke læselysten hos børn og unge. Initiativet åbner op for nye muligheder i branchen.