Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Podcast fra DA om manglen på arbejdskraft

Podcast fra DA om manglen på arbejdskraft
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Onsdag 07. februar 2024
Dansk Arbejdsgiverforening udgiver en ny podcast med titlen Arbejdsgiveriet.

De første tre afsnit tager manglen på arbejdskraft under behandling. Første afsnit zoomer ind på behovet for internationale medarbejdere i Danmark. I denne første podcast medvirker udlændingeordfører i Socialdemokratiet Frederik Vad, beskæftigelsesordfører i Liberal Alliance Sólbjørg Jakobsen, cheføkonom i KL Morten Mandøe, HR-chef i Danfoss Janne Sandholdt, indisk medarbejder på Danfoss Manoj Kumar Karthikeyan samt adm. direktør i DA Jacob Holbraad.

‌Man kan lytte til podcasten her

Podcasten er iøvrigt tilgængelig på alle de gængse podcast-platforme, hvor man kan finde den ved at søge på Arbejdsgiveriet. Første afsnit varer 28 minutter.

Læs også
Aller Media er åben for, at magasinpuljen kan blive afløst af en samlet mediestøtteordning. Men kriterierne må ikke bygge på, at politiske nyheder og debatstof har større publicistisk værdi end den journalistik om kultur, kongehus og mennesker, som samler mange danskere, siger chefredaktørerne for Se og Hør og Billed-Bladet.
Mange virksomheder starter med at sende sælgerne på kursus. Men arbejdet skal begynde et andet sted: med en klar strategi, skarpt kundevalg og en salgsproces, der passer til kundernes købsadfærd. Det kræver også, at marketing og salg arbejder tæt sammen.