Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Nye forskningsresultater inden for emballage

Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Mandag 04. november 2019
Den belgiske professor Peter Ragaert kommer til Danmark, og han har spritnye forskningsresultater med.

Hvordan kommer fremtidens fødevareemballage til at se ud? Det har den belgiske professor Peter Ragaert et bud på.

Professoren har analyseret sammenhængen mellem emballagers funktionalitet, brugervenlighed og bæredygtighed.

Resultaterne er blevet testet, og Peter Ragaert kommer til Danmark for at præsentere de helt nye forskningsresultater inden for emballageteknologi.

Peter Ragaert er professor i emballageteknologi på Ghent University i Belgien og arbejder desuden for Pack4Food, som forsker i innovation af fødevareemballage.

Fødevareemballage handler om optimalt at kombinere funktionalitet, brugervenlighed og bæredygtighed, og her kigger Peter Ragaerts forskning bl.a. på ét lag versus flerlagsemballage, intelligent emballage, og hvordan emballage kan blive en del af en cirkulær økonomi.

Det er GRAKOM, der har inviteret Peter Ragaert til at komme og dele de nyeste forskningsresultater. Det sker den 19. november hos GRAKOM i Odense. Deltagelse i GRAKOMs emballagenetværk er altid gratis ved første møde.

Tilmelding kan ske til Jette Clausen Poulsen, jcp@grakom.dk.

Se mere her

Læs også
GRAKOMs adm. direktør, Carina Christensen skal være rektor for Designskolen Kolding
Gyldendal har lanceret Gyldendals Læsedyst – en landsdækkende konkurrence for 7.-10. klasser, der skal styrke læselysten hos børn og unge. Initiativet åbner op for nye muligheder i branchen.