Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Nye fluorescerende neon trykfarver

Onsdag 17. august 2016
Hubergroup

Trykfarveproducenten hubergroup lancerer nye fluorescerende trykfarver til offset-markedet. De kræver blot et enkelt tryk for at vise deres intensive visuelle effekt.

Neonfarverne er baseret på en helt ny recept, hvor både bindemidlet og pigmentbasen er re-manipuleret. Grundlaget for de 14 referencefarver PANTONE PLUS ”Neon Basic Colors” er de syv basis grundfarver. PANTONE 801-807 grundfarverne er mono-pigmenterede, mens PANTONE 808-814 farvetonerne består af en blanding af de syv basis grundfarver.

De fluorescerende trykfarver kan bruges ligesom alle andre konventionelle offset trykfarver. hubergroups neon-trykfarver har en højere grad af pigmentmætning, hvilket giver strålende resultater ved blot et enkelt trykværk. Med den lavere farvemængde er det også muligt at gengive fint strukturerede motiver. Dette åbner op for nye muligheder, især for de kreative designere, hvor de fluorescerende trykfarver tidligere var begrænset dækkende, kan de nu bruges til at trykke motiver og stregtegninger.

De lyse og rene pigmenter, der anvendes i de fluorescerende trykfarver, gør det muligt at fange beskuerens øje og er velegnet til mailshots, flyers, invitationer og lykønskningskort. 

Læs også
Efter massivt politisk pres har regeringen netop besluttet at reducere virksomhedernes gebyrer til producentansvaret for emballage. Efter kritik af uens priser i kommunerne vil man nu også sikre ens beregningsmetoder i kommunerne landet over samt undersøge, hvad Danmark kan lære af tilsvarende ordninger i vores nabolande. 
For at imødekomme kundekrav og løfte sin konkurrenceevne har Trykteam Svendborg taget springet ind i en kompleks certificeringsverden. Med støtte fra GRAKOM har virksomheden i dag både ISO 9001, ISO 14001, Svanemærket og ClimateCalc – og oplever øget markedsværdi, større troværdighed udadtil og bedre struktur i hverdagen.