Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Ny trepartsaftale skal sikre flere praktikpladser

Tirsdag 23. august 2016
Fredag landede regeringen, LO og DA en ny aftale, der skal bidrage til at løse udfordringerne med at skaffe den relevante arbejdskraft i fremtiden. Aftalen indeholder et fælles mål om at skabe 8 -10.000 flere praktikpladser om året.

Grakoms direktør, Thomas Torp, ser umiddelbart positivt på den nye trepartsaftale:

”Vi hilser generelt ethvert initiativ velkommen, som kan være med til at sikre flere praktikpladser. Det er nødvendigt, hvis vi i fremtiden skal kunne skaffe den relevante arbejdskraft. ”
Udover målet om 8-10.000 flere praktikpladser, så indeholder aftalen også:

  • En omfordeling af Arbejdsgivernes Uddannelsesbidrag (AUB), så virksomheder, der tager flere lærlinge, bliver belønnet, og dem, der ikke gør, får en økonomiske ulempe.
  • Bonusordning til virksomheder, der uddanner mange elever, og som tager ekstra elever ind.
  • Etablering af fordelsuddannelser, der er rettet mod områder, hvor der er mangel på arbejdskraft.
  • Dimensionering af erhvervsuddannelserne, så optaget i højere graf kommer til at passe til arbejdsmarkedets fremtidige behov.
  • Begrænsning af skolepraktikken.
  • Øget lønrefusion til arbejdsgiverne i elevernes skoleperiode.
Men aftalen løser ikke udfordringerne med en snuptag

”Det er klart, at en aftale med arbejdsmarkedets parter og regeringen ikke løser alle vores problemer. Aftalen er i første omgang en ramme for det fremtidige arbejde. Nu består opgaven fremadrettet i at udmønte aftalepunkterne. Parterne skal blandt andet have afklaret, hvordan modellen præcis skal se ud, og hvilke virkemidler der skal gøres brug af. Derfor har vi også sat os ned for analysere indholdet af aftalen, og for at se hvilken betydning aftalen vil have for vores medlemsvirksomheder. Aftalen rummer særligt nogle udfordringer for de virksomheder, der ikke kan skaffe elever,” slutter Thomas Torp.

Vi forventer inden længe at kunne præsentere en nærmere gennemgang af aftalen og dens betydning.
Læs også
Lasertryk.dk har de seneste år styrket samarbejdet mellem marketing og salg for at gøre det lettere at skabe relevante kundedialoger, styrke kundeoplevelsen og sikre, at hverken nye eller eksisterende kunder bliver overset.
Hos J&CO begynder salgsarbejdet længe før den første kontakt til kunden. Data fra CVR og digital målretning bruges til at finde emnerne. Derefter følges der op på emnerne. Når kunden er inde, tager et fast flow over, hvor service, opfølgning og mersalg er bygget ind i processen. Samtidig er sponsorering og relationer en vigtig del af forretningsstrategien.