Den schweiziske sammenslutning SIMD (Swiss Interactive Media Design Association) og EGIN (European Graphic/Media Industry Network) er gået sammen som partnere i en ny konkurrence for unge talenter. Konkurrencen hedder ”European Interactive Media Design Award for young talents”, og formålet er at inspirere til øget kreativitet, innovation og kvalitet i digitale medieprodukter.
Konkurrencen er åben for elever og færdiguddannede enkeltpersoner og grupper i alderen 16 til 26 år, og der kan indsendes bidrag i to kategorier ”study projects” og ”business applications”.
Elever kan altså indsende studieprojekter, men der kan også indsendes rigtige projekter fra virksomhederne. I det sidste tilfælde forudsættes aftale med virksomhed/kunde og at der ikke er problemer med offentliggørelse og eventuelle rettigheder til det indsendte materiale.
Der er åbent for indsendelse af bidrag til og med august 2016, og en liste over de nominerede bidrag vil blive offentliggjort den 1. oktober 2016. De nominerede vil blive inviteret med til den årlige ”Swiss Interactive Media Design Day” i St. Gallen i Schweiz den 11. november 2016, hvor vinderen vil blive offentliggjort.
Alle konkurrenceregler, terminer og vilkår er tilgængelige på konkurrencens hjemmeside: http://www.imdaward.org/
Kontaktpersonen til konkurrencen er Anders Mosumgaard fra Grakom, der er formand for EGIN-netværket.
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.