Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Ny aftale om løn under orlov

Ny aftale om løn under orlov
Niels Johannesen
Advokat Niels Johannesen
Fredag 24. juni 2022
Den nye orlovsmodel i barselsloven fra 2. august angår ret til barselsdagpenge. Arbejdsmarkedets parter har indgået en aftale om forståelsen af overenskomsternes lønrettigheder.

Den nye orlovsmodel om barsel anvender nogle andre orlovsbegreber end de, der anvendes i overenskomsterne. Derfor har arbejdsmarkedets parter indgået en aftale om en overgangsordning. Overgangsordningen gælder bl.a. for GRAKOMs tre overenskomster: Den grafiske overenskomst, digitalprint- og serigrafoverenskomsten og funktionæroverenskomsten.

Overgangsordningen har ingen reel betydning i forhold til overenskomsternes bestemmelser om løn under orlov, hverken i forhold til længde eller mængde.

Ordningen har virkning fra den 2. august 2022 og udløber, når de eksisterende overenskomster på DA/FH-området er blevet fornyet.

GRAKOM’s syge- og barselsfonds refusion fortsætter ligeledes uændret.

GRAKOM skriver om den nye orlovsmodel her.

 

Læs også
GRAKOM har udvidet samarbejdet med HortenDahl, implementeret den juridiske AI-model Kaila og har samtidig suppleret den juridiske afdeling med Line Vastila Sørensen. Hun skal bl.a. hjælpe og koordinere medlemmernes spørgsmål om markedsføringsret, grønne udsagn og deklarering af indhold, der er fremstillet med kunstig intelligens.
Når en medarbejder bliver syg, kan en sundhedsordning være med til at forebygge et langt sygefravær og hjælpe medarbejderen med at bevare tilknytningen til arbejdsmarkedet. Det gavner både medarbejderen og virksomheden.