Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Midlertidig arbejdsfordeling – ændringer og præciseringer

Midlertidig arbejdsfordeling – ændringer og præciseringer
Niels Johannesen
Advokat Niels Johannesen
Tirsdag 02. februar 2021
Regeringen har ændret administrationen af G-dagsreglerne, som samtidig er blevet præciseret.

Regeringen har ændret administrationen af G-dagsreglerne for den midlertidige ordning med arbejdsfordeling og samtidig er reglerne blevet præciseret.

Ændringerne/præciseringerne er følgende:

  • Virksomhederne skal altid betale 3 hele G-dage pr. medarbejder, hvis de benytter arbejdsfordeling i en hel måned. Betalingen udregnes forholdsmæssigt, så virksomheder, der f.eks. benytter en arbejdsfordeling i en halv måned, skal betale 1,5 G-dag. G-dagene i den enkelte måned er de første 3 dage, hvor medarbejderen er helt eller delvist ledig. Selv om en medarbejder kun er delvist ledig de første 3 dage i en måned, hvor der benyttes arbejdsfordeling hele måneden, skal der betales 3 hele G-dage.

  • Der gælder ikke et loft på maksimalt 16 G-dage.

  • Beskæftigelseskravet er fjernet, så det har ikke længere betydning for, hvornår der skal betales G-dage.

Den gældende vejledning om midlertidig arbejdsfordeling kan læses her.

DA’s vejledning kan læses her.

Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.