Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Matas’ tilbud på to varer var vildledende

Onsdag 21. december 2016

Forbrugerombudsmanden har indskærpet over for Matas, at når varer nedsættes trinvis, skal den sidst gældende førpris bruges som sammenligningsgrundlag for forbrugernes besparelse.



Matas markedsførte en BH og pullover på deres webshop. Priserne for varerne blev nedsat trinvis med besparelser på 25 % og 40 % i forhold til deres oprindelige pris.

Forbrugerombudsmanden har meddelt Matas, at besparelsesudsagn kun må angives i forhold til den pris, der senest var gældende for varerne. Udsagn som ”Spar 40 %” må kun anvendes i forhold til det, som varerne kostede umiddelbart forud for nedsættelsen.

Det følger af markedsføringslovens § 3, at virksomheder ikke må anvende vildledende eller urigtige oplysninger i deres markedsføring. Da varerne i det konkrete tilfælde allerede havde været markedsført med nedsættelser på 25 %, måtte besparelsesudsagn på 40 % i forhold til de oprindelige priser anses som vildledende over for forbrugerne.

Grakom skal i øvrigt henvise til vejledningen om prismarkedsføring.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 21. december 2016.

Læs også
På Interpack i Düsseldorf pegede oplæg og løsninger på, at dokumentation, samarbejde i værdikæden og klare rammer er afgørende, når bæredygtige ambitioner skal omsættes til drift.
Elever i folkeskoler og på gymnasier ved meget lidt om erhvervslivet, og derfor kan det være en god idé at invitere skoleklasser på besøg. Sådan lød opfordringen fra DA-chef med fortid som lærer på GRAKOMs konference om arbejdskraft. Besøgene kan bane vej for fritidsjob, erhvervspraktik og lærlingeaftaler, og det kan skabe ekstra værdi for en lille branche.