Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Lønomkostningerne steg i 1. kvartal

Christian Bendix
Redaktør Christian Bendix
Torsdag 07. juni 2018
Lønomkostningerne inden for grafisk industri og forlagsvirksomhed stiger fortsat - men stigningen er klart mindre end den generelle lønudvikling. Det viser DA's nye konjunkturstatistik for 1. kvartal 2018.

Ifølge konjunkturstatistikken steg lønomkostningerne inden for DA-området marginalt til 2,3 pct. pr. år. Det er 0,1 procentpoint højere end kvartalet før. Ser man isoleret på den grafiske industri og forlagsvirksomhed, steg lønomkostningerne med 1,3 pct. årligt, hvilket er en anelse lavere end kvartalet før, hvor det tilsvarende tal var på 1,4 pct.

Udviklingen i lønomkostningerne for den grafiske industri og forlagsvirksomhed har ligget under udviklingen for DA-området gennem de seneste fire kvartaler.

Udviklingen i lønomkostningerne dækker over lønreguleringer, ændringer i pensionsbidrag og genebetalinger (herunder overtidsbetalinger), ferie- og fraværsbetalinger, fritvalgsordninger samt personalegoder. Oplysningerne er indsamlet for den midterste uge i 1. kvartal i 2018.

Læs også
Den nye emballageforordning, PPWR, ændrer kravene til design, materialer og dokumentation. GRAKOM har samlet regler og tidsplan i en ny guide, der giver medlemmerne et samlet overblik.
Tre grafisk teknikere og syv mediegrafikere brugte weekenden på Techcollege i Aalborg, hvor oplæg, træningsopgaver og fællesskaber skal gøre dem klar til næste måneds DM i Skills.