Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Lønnen er steget 2,5 pct. det seneste år

Mads Lindegaard
Cheføkonom Mads Lindegaard
Tirsdag 28. maj 2019
Dansk Arbejdsgiverforenings har netop udgivet konjunkturstatistikken for første kvartal 2019.

 

Statistikken viser, at det generelle løn er steget med 2,5 procent det seneste år. Lønniveauet i indenfor fremstilling steg med 2,4 pct. og indenfor service steg lønniveauet med 2,3 pct. Med en lønstigning på 3,4 pct. er det bygge og anlæg der trækker den gennemsnitlige lønstigning op.

graf2.png

Kilde: Konjunkturstatistik 1. kvartal 2019, Dansk Arbejdsgiverforening

  

Det er tredje kvartal i træk, den samlede lønudvikling ligger på 2,5 procent, hvilket tyder på, at udviklingen i lønnen er ved at have stabilisere sig. Når der ses længere tilbage, har der været en opadgående trend i den årlige lønudvikling siden 2013.

graf3.png

Kilde: Konjunkturstatistik 1. kvartal 2019, Dansk Arbejdsgiverforening

 

Læs også
Faglige voldgifter vedr. industriens overenskomster og på det offentlige område konkluderer, at deltidsansatte skal have overarbejdstillæg for timer ud over deres individuelle arbejdstidsnorm, hvis en sammenlignelig fuldtidsansat modtager overtidsbetaling for arbejde ud over dennes fuldtidsnorm.
Danmark er førende inden for håndværket at pakke biler ind, og ved et velbesøgt Motorshow i Messecenter Herning blev årets danske mesterskab i car-wrapping afholdt.