Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Lønkompensationsordningen forlænges endnu en gang

Lønkompensationsordningen forlænges endnu en gang
Niels Johannesen
Advokat Niels Johannesen
Fredag 21. januar 2022
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er blevet enige om at forlænge den midlertidige lønkompensationsordning til den 15. februar 2022.

Regeringen og arbejdsmarkedets parter er blevet enige om at forlænge den midlertidige lønkompensationsordning.

Lønkompensationsordningen blev genindført den 10. december 2021 og skulle i første omgang gælde indtil 15. januar 2022. Ordningen blev dog forlænget til den 31. januar 2022, og den forlænges nu yderligere til og med den 15. februar 2022.

En række virksomheder er fortsat hårdt ramt, og flere restriktioner fortsætter frem til den 31. januar 2022. Med en forlængelse af den midlertidige lønkompensationsordning til og med den 15. februar, får virksomhederne 15 kalenderdage med kompensation efter restriktionernes ophør.

Der sker ingen ændringer i ordningens vilkår.

Pressemeddelelse om forlængelse kan læses på Beskæftigelsesministeriets hjemmeside her.

GRAKOM skrev om genindførelsen af lønkompensationsordningen her, og om den første forlængelse her.

Læs også
Virksomheder kan forberede sig på nye krav til løngennemsigtighed, selvom den danske lovgivning endnu ikke er på plads. EU-direktivet skal være implementeret i juni 2026.
Lovgivning, forbrugeradfærd og designtrends var på dagsordenen, da Emballagedagen 2025 samlede rekordmange aktører fra hele emballageværdikæden. Dagen bød på konkrete eksempler, ny viden og opfordringer til at bruge data og emballage mere strategisk.