Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Labelexpo afholdes i år i Barcelona

Labelexpo afholdes i år i Barcelona
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Mandag 19. maj 2025
For første gang holdes Labelexpo i Barcelona. Det sker den 16.-19. september 2025.

Den 16.–19. september 2025 slår Labelexpo Europe for første gang dørene op i Barcelona. Messen, der plejer at blive afholdt i Bruxelles, flytter i år til Fira Gran Via i Barcelona.

Efter en coronapause på nogle år blev Labelexpo Europe igen afholdt sidste år, hvor der kom knap 36.000 besøgende fra 138 lande for at se de 637 udstillere.

Udover etiket- og emballagetryk, dækker udstillingen også nye AI-løsninger og automatisering.

Labelexpo Europe byder samtidig på et rigt program af seminarer og netværksarrangementer. Tjek programmet og tilmeld dig på labelexpo‑europe.com.

Læs også
Det kronjyske etikettrykkeri lægger kræfter i at fortælle unge om branchen og har gjort klar til, at modne håndværkere kan skifte fagligt spor.
Nye mærkningskrav for AI-genereret indhold træder i kraft lige efter sommerferien, men der mangler fortsat klare svar på, hvordan reglerne skal forstås i praksis. Efter et webinar med over 160 deltagere, der havde rigtig mange spørgsmål, har GRAKOM besluttet at udarbejde en gratis vejledning