Labelexpo afholdes i år i Barcelona


Mandag 19. maj 2025
For første gang holdes Labelexpo i Barcelona. Det sker den 16.-19. september 2025.
Den 16.–19. september 2025 slår Labelexpo Europe for første gang dørene op i Barcelona. Messen, der plejer at blive afholdt i Bruxelles, flytter i år til Fira Gran Via i Barcelona.
Efter en coronapause på nogle år blev Labelexpo Europe igen afholdt sidste år, hvor der kom knap 36.000 besøgende fra 138 lande for at se de 637 udstillere.
Udover etiket- og emballagetryk, dækker udstillingen også nye AI-løsninger og automatisering.
Labelexpo Europe byder samtidig på et rigt program af seminarer og netværksarrangementer. Tjek programmet og tilmeld dig på labelexpo‑europe.com.
Læs også
Regeringen og flere partier har reageret på, at størstedelen af de 540 mio. kr. til fysiske skolebøger risikerede at forsvinde i administration. Børne- og undervisningsministeren lover en ny fordeling, så midlerne i højere grad går til bøgerne selv. Det er GRAKOM tilfreds med.
Podcasten skal hjælpe virksomheder og forbrugere med at forstå markedsføringsloven og er et element i Forbrugerombudsmandens strategi om øget synlighed. Første afsnit er allerede ude.