Konkurrence skal få skadelig kemi i lyset


Torsdag 03. marts 2022
Miljøstyrelsen lancerer konkurrence, hvor man kan blive årets kommunikatør i forhold til skadelige stoffer.
I samarbejde med 19 europæiske myndigheder og NGO’er lancerer Miljøstyrelsen en konkurrence, hvor det gælder om at vise, hvad man som virksomhed gør for at fremme kommunikation og viden om stoffer på kandidatlisten. Det er virksomheder i Danmark og andre EU-lande, som kan melde sig til konkurrencen om at blive årets kandidatliste-kommunikatør, og konkurrencen løber frem til den 31. maj.
Læs også
Miljøministeriet anslår, at en regning på 1,6 mia. kr. ud af i alt 3,1 mia. kr. ender hos forbrugerne, når producentansvaret for emballage træder i kraft 1. oktober. Flere virksomheder advarer om en voldsom ”dobbeltregning”, der kan belaste både forbrugere og erhvervsliv.
Google har fået en bøde på 2,95 mia. euro for at misbruge sin dominerende stilling på onlinereklamemarkedet. EUs konkurrencemyndighed vurderer, at kun et frasalg kan sikre, at Google kan ophøre med den ulovlige adfærd.