Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Kom til bogkonference i Frankfurt

Kom til bogkonference i Frankfurt
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 09. september 2021
Shaping the Future er Intergrafs konference om bogmarkedet. Se oplægsholdere og emner her.

Intergraf holder igen i år sin fagkonference, Shaping the Future with Books, i forbindelse med bogmessen i Frankfurt.

Indlæggene på konferencen spænder over emner som fremtidens bogmarked, miljømæssige ændringer, innovation under corona, regulativer om print i EU, hvordan 15-årige læser. Se mere om emnerne og oplægsholderne her.

Som medlem af GRAKOM får du rabat på din deltagelse: 190 euro bliver prisen frem for 390 euro. Læs mere her

 

Konferencen finder sted den 21. oktober 2021.

Læs også
Miljøministeriet anslår, at en regning på 1,6 mia. kr. ud af i alt 3,1 mia. kr. ender hos forbrugerne, når producentansvaret for emballage træder i kraft 1. oktober. Flere virksomheder advarer om en voldsom ”dobbeltregning”, der kan belaste både forbrugere og erhvervsliv.
Google har fået en bøde på 2,95 mia. euro for at misbruge sin dominerende stilling på onlinereklamemarkedet. EUs konkurrencemyndighed vurderer, at kun et frasalg kan sikre, at Google kan ophøre med den ulovlige adfærd.