Indtast din mail og få en mail med et link til nulstilling af adgangskode
Søg
Log Ind
København vært for årlig international grafisk konference
Fredag 09. juni 2017
Torsdag til lørdag er højtstående trykeksperter fra hele verden samlet i København til den årlige Print Matters for the Future-konference. Det er en stor ære, at Danmark får lov at lægge by til, siger direktør i Grakom.
For tredje år i træk afholder Intergraf, den europæiske føderation for print og digital kommunikation konferencen ’Print Matters for the Future’. Den løber af stablen på hotel Phoenix i København og begyndte i går med generalforsamling.
»Det er en stor ære for Grakom, at Intergraf i år har valgt at lægge konferencen i København. Lige nu er trykeksperter fra hele verden samlet i vores land – det er en fantastisk mulighed for den danske industri,« siger Thomas Torp, direktør i Grakom.
Konferencen blev skudt i gang i dag, hvor formanden for Intergraf, Cees Verweij, og formanden for WPCF (World Print & Communication Forum), Michael Makin, bød velkommen. Herefter tog Grakoms direktør ordet og holdt oplæg om den danske trykindustri.
Dagen byder også på flere oplæg om, hvordan branchen i Europa er ved at komme sig, forbrugerne og papirets rolle i kommunikation.
Til sidst vil et ekspertpanel diskutere, hvordan branchen bedst kan forberede sig på fremtiden. I panelet sidder blandt andre Søren Henriksen, Stibo Printing Solutions og Anders Juel, Superego, fra Danmark.
På konferencen deltager virksomheder fra Europa, Kina, Brasilien, Indien, Korea, Japan og USA.
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.