Kamp om arbejdskraften: Lup på unge, ufaglærte og seniorer
Af Nils-Ole Heggland, journalist
Danske arbejdsgivere kæmper intenst om de ansatte, og kampen er ekstra hård om erhvervsuddannede som fx skilteteknikere og grafisk teknikere. Det var baggrunden for, at GRAKOM og FESPA torsdag afholdt konferencen 'Fremtidens arbejdskraft'.
Deltagerne blev budt velkommen af GRAKOMs adm. direktør, Søren Stemann Beck, der selv har haft udfordringer med arbejdskraft inde på livet gennem en karriere som chef, partner og direktør i flere bureauer.
Indslagene i konferencen blev bundet sammen af uddannelseschef Anders Mosumgaard. Fra Byggecentrums konferencecenter i Middelfart lød flere utraditionelle budskaber. Det handler nemlig ikke nødvendigvis blot om at hyre unge til at begynde som lærlinge.
Hold fast i seniorerne
”Det er vigtigt at tænke i flere målgrupper, og når puljen af arbejdskraft skrumper, så tænk fx over, om I kan fastholde seniorer. Nedsat arbejdstid er den mest afgørende faktor for, om seniorer vil fortsætte efter pensionsalderen. Det kan være bedre at fastholde en seniormedarbejder på 4-dages arbejdsuge, end at vedkommende helt stopper,” lød det fra Liv Soelberg Andersen, partner i aarhusbureauet Publico Kommunikation.
Andre opfordringer var at få ufaglærte til at tage en faglig uddannelse og at få faglærte inden for andre fag til at skifte spor og gennemføre en grafisk uddannelse.
Småt kan være godt
Selvfølgelig er de unge en vigtig målgruppe inden for employer branding – altså at markedsføre virksomheden som en attraktiv arbejdsplads.
”Det behøver ikke kun at være noget for helt store virksomheder med egne afdelinger for HR og kommunikation. Der er mange ting, man kan gøre som en virksomhed med fx 10-20 ansatte,” sagde Liv Soelberg Andersen.
Hun pegede samtidig på, at den seneste kandidatanalyse fra konsulenthuset Ballisager viste, at blandt flere end 2.000 lønmodtagere var den mest populære type arbejdsplads: private virksomheder med op til 50 ansatte.
Liv Soelberg Andersen anbefalede også at indføre en mentorordning, så en lærling får en erfaren medarbejder at støtte sig til, og at virksomheden udvikler et onboarding-program, så der bliver taget bedre imod nyansatte – og ikke kun de første dage.
Skyd en video – med lærlingen
I kampen om de unges opmærksomhed var hendes råd bl.a. at tænke i målrettet kommunikation.
”Et jobopslag skal ikke kun være på virksomhedens hjemmeside. Det skal også ud på sociale medier, hvor de unge er, og ikke bare på Facebook. Det kan give en stor effekt, hvis virksomheder bruger sin ansatte som ambassadører og får dem til at dele et opslag. Sørg for, at de unge kan ringe på et direkte nummer og høre mere om jobbet eller elevforløbet,” pointerede Liv Soelberg Andersen.
Det er også vigtigt at betragte virksomheden og hjemmesiden udefra.
”Det kan let blive navlebeskuende, men prøv i stedet at se på, hvad der interesserer de unge. Tal fx med lærlinge og elever i jeres virksomhed. Hvad interesserer dem? Hvad lægger de vægt på? Små videoer har en rigtig god effekt, og de kan sagtens være optaget med mobil. Og det er meget bedre med en kort video med en lærling end at høre direktøren fortælle. Det giver kommunikation i øjenhøjde og skaber et autentisk billede af, hvordan netop jeres arbejdsplads er – set fra medarbejdernes perspektiv,” sagde Liv Soelberg Andersen.
Jagt på lærlinge
En af de virksomheder, som har arbejdet målrettet på at få flere elever, er Stibo Complete i Horsens med 170 ansatte. I 2021 kunne produktionsdirektør Frank Sørensen konstatere, at virksomheden blot havde én lærling i produktionen.
”Det blev startskuddet til, at vi iværksatte et elevprogram og gennemførte en kampagne fra januar til marts i 2022. I den periode fik vi fem uddannelsesaftaler på plads, og i løbet af hele året fik vi 12 elever ind. Ved udgangen af 2025 har vi uddannet 13 elever, og yderligere syv er i gang med deres uddannelse,” fortalte Frank Sørensen.
Målet var at få elever ind til uddannelserne som grafisk tekniker over 3½ år og industrioperatør på to år. Blandt redskaberne var en særlig underside om elevprogrammet – bl.a. med oplysninger om, at der ikke er weekendarbejde, men til gengæld løn under uddannelsen. For mange unge er alternativet et studie med noget lavere SU. Desuden kunne stort set alle færdiguddannede forvente at fortsætte på arbejdspladsen.
Virksomheden optog også korte videoer med tidligere elever, og kampagnen blev bl.a. gennemført på Facebook og Instagram. Stibo Complete fik én kontaktperson, som mulige elever kunne ringe direkte til, og der blev indført mentorordning og udarbejdet en elevhåndbog.
”Vi måtte justere elevprogrammet undervejs, for oprindeligt gik vi efter unge mellem 18-24 år, og det viste sig, at alle på nær én elev var noget ældre og havde prøvet andre ting først. Fx ville nogle af vores ufaglærte gerne i gang med en uddannelse. Derfor tilføjede vi budskabet: ”Start med ufaglært ansættelse – bliv elev senere”. Der er også muligheder for at få tilskud og lønrefusion til voksenelever,” sagde Frank Sørensen.
GRAKOM kan – bl.a. i samarbejde med erhvervsskolerne College360 og TECHCollege – give råd og vejledning om fx uddannelsesaftaler samt regler om tilskud og refusion, fortalte uddannelseschef Anders Mosumgaard, der selv har en fortid som uddannet typotekniker.
Læs mere her:
www.laerepladsen.dk – statslig hjemmeside om erhvervsuddannelser
www.stibocomplete.com/elevprogram - om Stibos elevprogram i Horsens