Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Jesper Jungersen valgt som formand

Christian Bendix
Redaktør Christian Bendix
Fredag 26. april 2019
På Grakoms generalforsamling takkede Palle Rosendahl i dag af efter ti år som formand. Han gav formandsposten videre til Jesper Jungersen, der er adm. direktør i Aller Tryk og har siddet som næstformand i otte år.

Ny næstformand i Grakoms bestyrelse bliver Thomas Søby Hansen, kontaktdirektør i Buchs.

Derudover er der sket følgende udskiftninger i bestyrelserne:
I Grakom Arbejdsgivere er Hanne Hørup og Niels Rask indtrådt. Esben Mols Kabell har forladt bestyrelsen.
I Grakoms bestyrelse er Ronny Benattia og Jens Thurø trådt ind, mens Søren Gaardbo har forladt bestyrelsen.

 

 

 

 

Læs også
Der mangler fortsat svar på, hvordan virksomheder konkret skal dokumentere, at de overholder PPWR’s PFAS-krav til fødevarekontaktmaterialer, som gælder fra 12. august 2026. Se opdateret indhold i GRAKOMs vidensbank.
HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst. Kurserne handler om henholdsvis falsning og offsettryk.