Jesper Jungersen valgt som formand
Fredag 26. april 2019
På Grakoms generalforsamling takkede Palle Rosendahl i dag af efter ti år som formand. Han gav formandsposten videre til Jesper Jungersen, der er adm. direktør i Aller Tryk og har siddet som næstformand i otte år.
Ny næstformand i Grakoms bestyrelse bliver Thomas Søby Hansen, kontaktdirektør i Buchs.
Derudover er der sket følgende udskiftninger i bestyrelserne:
I Grakom Arbejdsgivere er Hanne Hørup og Niels Rask indtrådt. Esben Mols Kabell har forladt bestyrelsen.
I Grakoms bestyrelse er Ronny Benattia og Jens Thurø trådt ind, mens Søren Gaardbo har forladt bestyrelsen.
Læs også
Efter flere år med et bredt indhold bliver BureauTrends-rapporten i 2026 relanceret i en mere fokuseret udgave. Under navnet BureauNøgletal samler rapporten nu udelukkende branchens nøgletal.
EU’s nye emballageforordning stiller fra 12. august 2026 skærpede krav til dokumentation, sporbarhed og kemisk indhold i emballage. Manglende dokumentation kan betyde, at emballage ikke lovligt kan bringes i omsætning.