J&CO finder kunderne i data og bygger mersalg ind i ordren
Når grafiske virksomheder taler om vækst, handler det ofte om markedet og priserne og de krav, der kommer udefra. Men i GRAKOMs undersøgelse blandt virksomhedsledere i den grafiske branche peger lederne også på en begrænsning, der ligger tættere på virksomhedernes egen hverdag.
Manglende salgsindsats over for kunder er ifølge lederne den næststørste begrænsning for vækst. Kun administrative byrder fylder mere.
Det gør salget til et oplagt sted at kigge, hvis der skal skabes mere forretning hos både nye og eksisterende kunder. Ikke som et spørgsmål om at presse flere tilbud ud, men som et spørgsmål om struktur, opfølgning og tydelig prioritering.
Hos GRAKOM-medlemmet J&CO i Sønderborg begynder salgsarbejdet med data. Ejer og stifter Mads Jacobsen bruger it-virksomheden Digital Zoo, som han også er medejer af, til at få leads.
“Vi har bygget en automatiseret salgsproces, hvor vi fanger relevante virksomhedsændringer via virk.dk. Når en virksomhed eksempelvis skifter navn, ved vi, at der ofte følger et behov for nye skilte, folie eller anden branding. Derfor tager vores sælger fat i virksomheden på det rigtige tidspunkt. Vi har allerede lukket flere ordrer, som er startet på den måde,” siger Mads Jacobsen, der startede J&CO for mere end syv år siden.
Det er især de mindre virksomheder, der bliver fanget op på den måde. Samtidig bruger J&CO data i den målrettede digitale markedsføring mod de kunder, virksomheden gerne vil i dialog med.
”Vi kan via samarbejdet med Digital Zoo målrette annoncer til direktører fra de kunder, vi gerne vil have fat i. Og vi kan også få mere viden om potentielle kunder. Fx om de interesserer sig for fodbold. Det kan vi så bruge aktivt,” siger Mads Jacobsen.
Pointen er, at research ikke skal fylde unødigt meget i hverdagen, men skal komme ind via data, så tiden i stedet kan bruges på kontakt og opfølgning. Mads Jacobsen har en sælger ansat, som tager sig af de mindre virksomheder, mens han selv tager sig af de større kunder.
Opfølgning og flow
Når kunden først er i hus, tager et fast workflow over. Den del af forretningen har Mads Jacobsen med sig fra sine otte år hos TDC, hvor han arbejdede med ledelse.
Hos J&CO er produktion, kommunikation og salg koblet sammen i ét flow, og alle i virksomheden følger med i de samme systemer.
Det sker via seks elektroniske tavler, hvor medarbejderne kan se, hvilke ordrer der er i gang, hvilke der er i produktion, og hvilke der afventer status. Samtidig bliver workflowet brugt aktivt i kommunikationen med kunden, så denne løbende får besked om, hvor ordren er i processen.
“Når en ordre sættes i gang, får kunden automatisk besked, så de hele tiden er orienteret om, hvor vi er i processen. Undervejs modtager kunden blandt andet en kort video fra en af vores medarbejdere, som viser, at arbejdet er i gang. Faktisk kan en kunde modtage op til syv forskellige mails fra os gennem en ordreproces – alt sammen for at skabe transparens og give kunden en tryg oplevelse fra start til slut,” siger Mads Jacobsen.
Mersalg som service
Mersalg er også bygget ind i flowet. Det gælder både i mails, i telefonsamtaler og i de produkter, der bliver foreslået sammen med ordren. Det handler ikke kun om at sælge mere, men også om at give kunden en god service.
”Det kan være, at det skilt, vi skal trykke på, er gået i stykker, og så spørger vi, om vi skal fortsætte, eller om de vil tilkøbe et nyt skilt. Og hvis kunderne ringer ind på telefonen, er alle medarbejdere instrueret i mersalg,” siger Mads Jacobsen.
For at gøre mersalg så nemt som muligt har J&CO valgt at have en leverandørs varer stående inhouse. Det gør det muligt at sælge komponenter sammen med hovedordren, så kunden får en samlet løsning.
“Vi bruger også aktivt i kommunikationen, at de slipper for selv at bruge tid på at tage hen og handle delkomponenter, fordi de kan få det påsat direkte hos os.”
Sponsorering og relationer
Sponsorering fylder også meget i J&CO’s måde at arbejde med salg og synlighed på. En betydelig del af overskuddet går til at støtte fodboldklubber, festivaler, spejdere, håndbold og så videre.
”Det handler om at være til stede i lokalsamfundet og støtte aktiviteter, der skaber fællesskab og sammenhængskraft,” siger Mads Jacobsen.
Sponsoraterne er altså ikke blot en sideaktivitet, men en del af J&CO.’s salgs- og markedsføringsaktivitet. Når fx J&CO er fanzonepartner og tøjtrykpartner hos Sønderjyske Håndbold, bliver J&CO’s tekstiler, sækkestole og reklamer en del af den flade, som potentielle og nuværende kunder ser til sportsarrangementet – som også vises nationalt i fjernsynet. Desuden er der altid en aftale om, at dem, som J&CO sponsorerer, også bliver kunder.
”Data skal finde emnerne, men det er den personlige kontakt, der skal få dem til at handle med os,” siger Mads Jacobsen.
Artiklen blev første gang udgivet i GRAKOMs medlemsmagasin: Kommunikationsindustrien 2/2026.