Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

International emballagekonference i marts

International emballagekonference i marts
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 19. januar 2023
Shaping the Future with Packaging er navnet på den internationale emballagekonference i marts. Den belgiske professor Peter Ragaert er en af gæstetalerne. Kom og hør det seneste nye inden for emballageområdet.

 

I starten af marts samles alle emballageinteresserede til en stor international konference i Bruxelles.

Konferencen Shaping the Future with Packaging sætter fokus på det europæiske emballagemarked i forhold til bl.a. bæredygtighed, fødevarekontaktmaterialer, produktdesign og nyt inden for det politiske område.

Programmet er ikke helt på plads, men sikkert er det, at Mattia Pellearini fra Europa-Kommissionen vil komme og tale om EU's lovgivning inden for emballage og -affald.

Desuden vil den belgiske professor, Peter Ragaert, som tidligere har gæstet GRAKOM, komme og fortælle om de nyeste forskningsresultater inden for emballage.

Også repræsentanter fra markedsanalyseinstituttet Smithers vil præsentere nye analyser fra emballagesektoren lige som European Packaging Market Report 2023 vil blive uddelt til deltagerne.

Konferencen finder sted den 9. & 10. marts i Bruxelles. Læs mere her

Tilmeld dig via GRAKOM her

Læs også
Det kronjyske etikettrykkeri lægger kræfter i at fortælle unge om branchen og har gjort klar til, at modne håndværkere kan skifte fagligt spor.
Nye mærkningskrav for AI-genereret indhold træder i kraft lige efter sommerferien, men der mangler fortsat klare svar på, hvordan reglerne skal forstås i praksis. Efter et webinar med over 160 deltagere, der havde rigtig mange spørgsmål, har GRAKOM besluttet at udarbejde en gratis vejledning