Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Hjælpepakken for kompensation for faste omkostninger kan nu søges

Hjælpepakken for kompensation for faste omkostninger kan nu søges
Mads Lindegaard
Cheføkonom Mads Lindegaard
Torsdag 09. april 2020
Der er åbnet for, at man kan søge om kompensation for faste udgifter, hvis man har et fald i omsætningen på over 40 pct.

Erhvervsstyrelsen har nu åbnet for, at virksomheder med fald i omsætningen på over 40 pct. kan søge om kompensation for faste omkostninger.

Der er en række krav, som skal opfyldes for, at man kan få kompensation. Disse krav kan ses på virksomhedsguidens temaside om kompensation for virksomheders faste omkostninger.

For at kunne søge om kompensation for faste omkostninger, skal der udarbejdes en erklæring fra en uafhængig godkendt revisor på, at omsætningen og faste omkostninger er opgjort korrekt.

I vejledningen om ordningen kan man se, hvilke faste omkostninger selve ordningen omfatter. 

Med en revisorerklæring kan man søge om kompensation her.

Læs også
Lasertryk.dk har de seneste år styrket samarbejdet mellem marketing og salg for at gøre det lettere at skabe relevante kundedialoger, styrke kundeoplevelsen og sikre, at hverken nye eller eksisterende kunder bliver overset.
Hos J&CO begynder salgsarbejdet længe før den første kontakt til kunden. Data fra CVR og digital målretning bruges til at finde emnerne. Derefter følges der op på emnerne. Når kunden er inde, tager et fast flow over, hvor service, opfølgning og mersalg er bygget ind i processen. Samtidig er sponsorering og relationer en vigtig del af forretningsstrategien.