Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Hjælpepakken for kompensation for faste omkostninger kan nu søges

Hjælpepakken for kompensation for faste omkostninger kan nu søges
Mads Lindegaard
Cheføkonom Mads Lindegaard
Torsdag 09. april 2020
Der er åbnet for, at man kan søge om kompensation for faste udgifter, hvis man har et fald i omsætningen på over 40 pct.

Erhvervsstyrelsen har nu åbnet for, at virksomheder med fald i omsætningen på over 40 pct. kan søge om kompensation for faste omkostninger.

Der er en række krav, som skal opfyldes for, at man kan få kompensation. Disse krav kan ses på virksomhedsguidens temaside om kompensation for virksomheders faste omkostninger.

For at kunne søge om kompensation for faste omkostninger, skal der udarbejdes en erklæring fra en uafhængig godkendt revisor på, at omsætningen og faste omkostninger er opgjort korrekt.

I vejledningen om ordningen kan man se, hvilke faste omkostninger selve ordningen omfatter. 

Med en revisorerklæring kan man søge om kompensation her.

Læs også
Industriens Fond uddeler 14 mio. kr., så SMV’er kan møde EU’s ESPR-krav om digital dokumentation af holdbarhed, genbrug og genanvendelse.
Hvordan ser fremtiden ud for trykt kommunikation? Det spørgsmål er i centrum på konferencen Print Matters 2025 den 13. juni 2025 i Zürich, hvor den europæiske kommunikationsindustri samles om de vigtigste tendenser og udfordringer.