Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

GRAKOMs tidligere formand  Per Køhn er afgået ved døden

GRAKOMs tidligere formand  Per Køhn er afgået ved døden
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Tirsdag 25. februar 2025
Per Køhn var æresmedlem af foreningen og får mindeord med på vejen af Palle Rosendahl, der var næstformand, da Per Køhn var formand.

Per Køhn var en markant skikkelse i den grafiske branche og havde en lang historie i Grafisk Arbejdsgiveforening. Først som formand for GA Østdanmark fra 2001-2004, derefter som næstformand i Grafisk Arbejdsgiverforening fra 2003-2004 og til sidst var han formand fra 2004-2009. Her formåede Per Køhn, som det samlende midtpunkt  med sin indlevelsesevne at forene en på det tidspunkt splittet bestyrelse.

I 2009 blev han udnævnt som æresmedlem, en titel han bar med stor stolthed, da han var en af de sidste, der fik denne anerkendelse.

Mens Per Køhn var formand, var Palle Rosendahl næstformand.

”Jeg husker ham som en visionær leder med en stærk fornemmelse for branchens udvikling, og det kunne man også se på den måde, han drev sine virksomheder,” siger Palle Rosendahl, der blev formand efter Per Køhn. 

 Per Køhn var en ægte iværksætter, der stiftede sin virksomhed, Køhn Repro, i 1976. Han var kendt for sit store engagement og for at ville have fingrene dybt nede i hele produktionsprocessen. Det blev dog lidt vanskeligt, da hans virksomhed i slutningen af 1980’erne rundede over 100 ansatte. Han var  uddannet klichefotograf med læreplads hos Smidth og Johansen og var fagligt meget stolt af sit håndværk.

”Fagligheden var vigtig for ham, men han satte også det sociale meget højt. Jeg havde mange gode snakke med ham, han var troværdig, hjælpsom og en god kammerat,” siger Palle Rosendahl.

Ved siden af sit arbejdsliv var han en passioneret sportsmand, Som ung var han blandt Danmarks bedste cykelryttere, men han lagde cyklen på hylden for at fokusere på sin karriere. Han tog dog fighterånden med sig ind i sit iværksætterliv.

”Han løb hele 12 marathonløb, og det siger noget om hans vedholdenhed og evne til at give den en skalle, når det var nødvendigt,” siger Palle Rosendahl.

Per Køhn blev knap 77 år.  Begravelsen finder sted i Bagsværd Kirke lørdag den 1. marts kl. 13.00. 

Læs også
Små og mellemstore virksomheder kan nu søge støtte til arbejdet med CO2-aftrykket. Puljen er åben indtil 7. april.
Holm Kommunikation har hjulpet med kampagnen, der skal fortælle danske virksomheder, at de skal til at betale for deres affald.