Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

GRAKOM og Packbridge i nyt samarbejde

GRAKOM og Packbridge i nyt samarbejde Foto: Colourbox
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Mandag 18. maj 2026
Et nyt samarbejde mellem GRAKOM og det svenske branchenetværk Packbridge skal styrke vidensdeling og inspiration på tværs af emballageindustrien.

GRAKOM har indgået et samarbejde med det svenske branchenetværk Packbridge, der har fokus på emballage og packaging‑relaterede løsninger. Samarbejdet er etableret som et gensidigt medlemskab: GRAKOM er blevet medlem af Packbridge, mens Packbridge har meldt sig ind i EmballageForum, som er en del af GRAKOM.

Formålet med samarbejdet er at styrke vidensdeling og netværk i emballageindustrien. Både Packbridge og EmballageForum arbejder for at udbrede viden og samle aktører på tværs af værdikæden – og her kan de to fællesskaber supplere hinanden.

Ifølge medlemskonsulent i GRAKOM Charlotte Grønnegaard handler samarbejdet netop om at lade sig inspirere af hinanden:

“Både EmballageForum og Packbridge arbejder for at udbrede viden og skabe netværk i emballageindustrien. Ved at samarbejde kan vi hente inspiration hos hinanden og styrke dialogen på tværs.”

Læs også
DESLERS har hidtil fået kunderne gennem mund til mund. Nu investerer trykkeriet i onlinemarkedsføring samt PR for at nå virksomheder i hele landet med budskabet om, at trykkeriet kan samle trykopgaverne og rådgive kunden om valget af løsning.
Svanemærkets kriterier for trykkerier og tryksager skal revideres. Forslaget indeholder ændringer til bl.a. papir, stive materialer og energiforbrug. GRAKOM afgiver høringssvar og opfordrer medlemmerne til at bidrage med erfaringer og bemærkninger.