Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

GRAKOM med i landsdækkende kampagne mod formueskat

GRAKOM med i landsdækkende kampagne mod formueskat
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Fredag 13. marts 2026
GRAKOM deltager i kampagnen: Hvem skal eje Danmark? for at synliggøre, hvordan en formueskat rammer danske virksomhedsejere, når deres værdier er bundet i driften.

GRAKOM deltager i kampagnen ”Hvem skal eje Danmark?” sammen med 16 andre erhvervsorganisationer. Kampagnen beskriver, hvordan en formueskat rammer danske virksomhedsejere, fordi virksomheders formue ofte består af maskiner, udstyr, bygninger, lager og andre værdier, der er bundet i driften. Ejere ville komme til at betale skat af disse værdier hvert år, også når der ikke er overskud.

Formueskatten rammer kun danske ejere. Det skaber et skævt udgangspunkt mellem danske og udenlandske ejere.

”Kampagnen er vigtig, fordi forslaget vil dræne rigtig mange danskejede virksomheder for likviditet, så det er afgørende, at konsekvenserne står klart for alle, før der træffes beslutninger, der påvirker virksomheder i hele landet,” siger GRAKOMs adm. direktør Søren Stemann Beck. 

Kampagnen bliver meget bred

Kampagnen er lagt an på bred synlighed, bl.a. i Billund Lufthavn, som omslag i Jyllands-Posten, Børsen og Berlingske samt i mere end 75 lokalaviser over hele landet.

Deruodver målrettes kampagnen personer med interesse for politik og samfund gennem placeringer i Borgen Unplugged og Altinget. Samtidig kører der annoncer på de sociale medier målrettet relevante målgrupper.

Du kan læse mere om konsekvenserne her: Hvem skal Eje Danmark ?

Læs også
Årets KOMM Dag på Hindsgavl Slot i Middelfart samlede omkring 170 deltagere fra kommunikationsindustrien. De fik både pejlemærker, beredskabsplaner og fif til at vokse.
På en to-dages tur så 22 danske bureauledere, hvordan man i Hamborg arbejder målrettet med at støtte kreative virksomheder gennem rådgivning, midlertidige arbejdsrum, investeringer, innovation og AI. Besøg hos organisationer og bureauer gav ny inspiration, og deltagerne fik samtidig stort udbytte af at dele udfordringer og løsninger.