Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

GRAKOM henter tidl. minister ind som ny direktør  

GRAKOM henter tidl. minister ind som ny direktør   
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Fredag 08. september 2023
Carina Christensen bliver GRAKOMs nye adm. direktør. Udover at hun har siddet i Folketinget i en længere årrække, har hun også været adm. direktør for brancheorganisationen ITD.

GRAKOM har ansat tidligere minister for konservative, Carina Christensen, som administrerende direktør.

Carina Christensen har både været kulturminister, transportminister og forbrugerminister i de omkring ti år hun sad i Folketinget for det konservative parti.

”Bestyrelsen har haft et ønske om at finde en person med kommerciel erfaring, indsigt i politisk lobbyarbejde, kendskab til det at drive en brancheorganisation og endelig en person der har vist gode ledelsesevner, og evne til at sælge både politiske budskaber og medlemskaber,” siger GRAKOMs bestyrelsesformand, Jesper Jungersen.

Fra Carina Christensen lyder det:

”Kommunikationsindustrien rummer store muligheder for at skabe både job, vækst og udvikling, og samtidig er det et erhverv, hvor der er stort fokus på at bidrage til den bæredygtige omstilling. Det er alt sammen områder, som jeg brænder for at arbejde med. Vi skal fastholde og styrke kommunikationsindustriens position, og den opgave ser jeg meget frem til at bidrage til i mit arbejde i GRAKOM”.

Carina Christensen er uddannet cand.negot. og har tidligere været selvstændig møbelfabrikant. Indtil for et år siden var hun adm. direktør for brancheorganisationen for vejtransport, ITD, hvor hun var i fem år. Hun er 50 år og bor med sin familie i Middelfart.

Carina Christensen starter hos GRAKOM den 2. oktober.

Læs også
BureauNøgletal 2026 udkommer i næste uge. Her kan du allerede se de tre største bureauer inden for hver bureautype og listen over de 10 største bureauer samlet set. Spring Family, der er medlem hos Creative Club, der er en del af GRAKOM, er med på top10-listen.
GRAKOMs næstformand Thomas Søby bruger sin plads i DMJX’ bestyrelse på at sikre, at de grafiske og produktionsrettede uddannelser følger virksomhedernes behov. Samtidig vil han skabe mere kontakt mellem de studerende og virksomhederne gennem projekter, jobmuligheder og oplysning om legater.