Indtast din mail og få en mail med et link til nulstilling af adgangskode
Søg
Log Ind
Grakom har solgt sit hovedkontor i Odense
Fredag 03. marts 2017
Brancheforeningen bliver dog boende på Helgavej 26 i Odense. Dog fremover som lejer hos den odenseanske ejendomsinvestor, Rikkesege, der har købt Grakomdomicilet for knap 25 millioner kroner.
Domicilet på i alt 2.829 kvm. har været til salg siden 2015.
”Vi har haft en del fremvisninger af ejendommen, men har haft is i maven og ventet på den rigtige køber. Det fik vi med Rikkesege, som jeg ser frem til et godt samarbejde med,” fortæller adm. direktør Thomas Torp.
Den endelige købesum lød på 24,75 mio. kroner. Som en del af købsaftalen bliver Grakom boende som lejer i foreløbigt fire år.
Grakoms medarbejdere er i forbindelse med salget flyttet sammen i umiddelbar nærhed af hinanden. Rokaden åbner op for, at flere lejere kan rykke ind på adressen i Odenses Hunderupkvarter.
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.