Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Grafiske uddannelser fastholder højt optag

Torsdag 04. august 2016

Optaget på de grafiske, videregående uddannelser er i år på 2.194. Det er stort set uændret i forhold til sidste års optag på 2.209.Imens antallet af optagne ligger på linje med sidste år, så falder antallet af ansøgere til uddannelserne. Det gælder både for det totale antal ansøgere og antallet af ansøgere med uddannelsen som 1. prioritet.

Med til historien hører, at antallet af ansøgere til grafiske uddannelser er væsentligt højere i forhold til andre uddannelser, når man ser på andelen af optagne ansøgere.

Det vidner om stor interesse for uddannelserne blandt ansøgerne.

For visuel kommunikation er der i år 5,3 ansøgere via 1. prioritet per hver optagne.
Tilsvarende er gennemsnittet for alle uddannelser på 1,4 ansøgere pr. optagne, mens det samlet for de grafiske uddannelser er på 2,1 ansøgere pr. optagne. Faldet i antal ansøgere kan skyldes en lille normalisering i forholdet mellem antal optagne og antal ansøgere.

Grakom uddannelserne

 

Læs også
Efter massivt politisk pres har regeringen netop besluttet at reducere virksomhedernes gebyrer til producentansvaret for emballage. Efter kritik af uens priser i kommunerne vil man nu også sikre ens beregningsmetoder i kommunerne landet over samt undersøge, hvad Danmark kan lære af tilsvarende ordninger i vores nabolande. 
For at imødekomme kundekrav og løfte sin konkurrenceevne har Trykteam Svendborg taget springet ind i en kompleks certificeringsverden. Med støtte fra GRAKOM har virksomheden i dag både ISO 9001, ISO 14001, Svanemærket og ClimateCalc – og oplever øget markedsværdi, større troværdighed udadtil og bedre struktur i hverdagen.