Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Grafisk tekniker-uddannelsen holder Åbent Hus

Grafisk tekniker-uddannelsen holder Åbent Hus
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Fredag 11. juni 2021
TECHCHOLLEGE i Aalborg åbner dørene for alle, der har interesse i at komme i lære i den grafiske branche.

Den 23. juni åbner TECHCOLLEGE i Aalborg dørene for alle, der kunne være interesserede i at høre om uddannelsen til grafisk tekniker.

Hvis man ikke har mulighed for at komme til Aalborg, kan man deltage på en online session samme dag.

Hvis man gerne vil blive grafisk tekniker, kan man gå på enten TECHCOLLEGE i Aalborg eller på Roskilde Tekniske Skole i Valby. Samtidig skal man have en læreplads, og der er mange grafiske produktionsvirksomheder over hele landet, der står og mangler arbejdskraft.

Uddannelsen tager 3,5 år, og man kan også vælge Ny Mesterlære-forløbet.

Læs mere i denne informationsfolder.

Åbent Hus
23. juni kl. 12-17.30. Tilmelding til RANY@techcollege.dk. Der er fysisk rundvisning kl. 12 og kl. 14.15.

Onlinesession med virtuel rundvisning og mulighed for at stille spørgsmål: kl. 13.15 og kl. 15.30. Brug dette link

Læs også
GRAKOMs adm. direktør, Carina Christensen skal være rektor for Designskolen Kolding
Gyldendal har lanceret Gyldendals Læsedyst – en landsdækkende konkurrence for 7.-10. klasser, der skal styrke læselysten hos børn og unge. Initiativet åbner op for nye muligheder i branchen.